Sık Sorulan Sorular

Sık Sorulan Sorular

Özel okula gitsin, devlet okuluna gitsin, veya homescholing uyguluyor olsun; İngilizce’yi ezber yapmaksızın doğal yöntemlerle zahmetsizce öğrenme yeteneğine sahip tüm çocuklar için uygundur. Ortaokul, lise çağı çocuklar ve yetişkinler için hazırladığımız paketlerimiz de aynı yönteme dayanır.

Petite Mothers kalıcı öğrenmedeki üç unsuru temin eder: 

Tekrar: Dil öğrenirken kalıplar ve eş anlamlılardan özgün ifadelere ulaşabilmek yeterli tekrarlar ile olur. Bu tekrarların hem listening (dinleme) hem pronouncation (telaffuz) da hem de writing (yazma) da birbirini destekleyecek şekilde sağlanması çok önemlidir. Petite Mothers bunu yazılım ile sağlar. Yazılım hem ekonomiktir hem de sizin için binlerce kere bile söylemekten yorulmaz 🙂

Konuşma: Ne kadar çok kelimeyi yazılımlarla öğrenmiş olursak olalım, dil ile karşılıklı iletişim kurabilmek için sınırlı sürede uygun kelimeleri derleyip cümle haline getirmeye ihtiyacımız vardır. Ne kadar reading (okuma) yapmış olursanız olun bu conversational skill (karşılıklı konuşma becerisi)  dil öğrenim sürecinde  sıfırdan başlayıp gelişen bir beceridir. Bu becerinin geliştirilmesi için birebir canlı dersler veririz. 

İstikrar:  “Betonu delen suyun şiddeti değil sürekliliğidir.” metaforu istikrarın gücünü büyük ölçüde özetler. Araştırmalar da bunu doğrularcasına istikrarın zekayı geçtiğini gösteriyor. Eğitim programlarımızda  günlük maruziyet hedefliyoruz. Haftalık takip ediyor, önerilerde bulunuyor, aylık raporluyoruz. Böylece başladığınız noktadan ne kadar ileri gittiğinizi göstererek iç motivasyonunuzu destekliyoruz.

Standart paketlerde haftada bir, premium paketlerde haftada 2 canlı ders randevusu alırsınız.

Petite Mothers olarak siz velilerimize istediğiniz gün ve saatte dersinizi planlamanın tadını çıkarmanızı arzu ediyoruz. Umuyoruz ki sizler de randevunuzu oluştururken çocuğunuz için en uygun saati tercih edeceksiniz, belki kendisine soracaksınız. Çocuklarımızın kendi eğitim hayatlarıyla ilgili söz sahibi olmalarına küçük de olsa bir katkımız olmasını anlamlı buluyoruz.

Çocuklarda dil edinimini bir sürahinin dolmasına, çocuğun konuşmasını da sürahinin taşmasına benzetebiliriz. Aynı metafordan devam edecek olursak; sürahi daha volümlü bir suyla nasıl daha hızlı doluyorsa, çocuğumuzun da öğrenim sürecine eşlik eden duyuları arttıkça o kadar çabuk konuşur. Çocuğunuz önce kulağı ile dinleyerek, işlem yapma zekasını kullanarak dolacak. Gözleri öğretmeninin dudak hareketlerini izlerken, ağzı da pratik yaparak binevi dolacak. Bu sürede sabırlı olmalısınız. Eğer İngilizce’nin toplum dili olduğu bir ülkede yaşıyorsanız bile çocuğunuz kendini anlatabilmek için gözardı edilemeyecek bir süreye ihtiyaç duyacaktır. Maruziyetine bağlı olarak yavaş yavaş küçük kelime ve kelime grupları ile biriktirdiklerini dışarı taşırmaya başlayacaktır. Çocuklara “Hadi İngilizce konuş” demek yerine onlara cevabı tek kelime olan İngilizce sorular sorabilir, ya da İngilizce bilmiyorsak oynadığı bir oyuncağı gösterip “Bu İngilizce ne demekti?” diyerek maruziyetlerini arttırabiliriz.

Aşağıdaki görsel “İngilizce düzeyinize 1-10 puan arasında kaç puan verirsiniz?” sorusunu yanıtlayan ilk grup ebeveynlerimize ait. Grafikten anlaşıldığına göre kendi İngilizce düzeylerini yeterli bulmayıp çocuklarında bu döngüyü kırmak isteyen ebeveynlerimiz çoğunlukta olmakla birlikte kendisi çok iyi bildiği halde bizim öğretmemizi tercih etmiş velilerimiz de var. Program ve paketlerimizden verim alabilmeniz için velilerimizden beklentimiz İngilizce biliyor olmaları veya iyi İngilizce düzeyine sahip olmaları değil, günlük aplikasyon sürelerini tamamlamaları yönündeki istikrarlarıdır 🙂

Canlı dersler 4,5,6,7 yaş grubunun dikkat süreleri baz alınarak 20 dakika, 8,9,10 yaş gruplarının dikkat süreleri baz alınarak 25 dakika olarak planlanmıştır.

Evet canlı derslerimiz birebirdir.  20-25 dakikalık bir canlı derste her bir çocuk sınıf ortamındaki daha uzun süreli derslerde kendisine düşecek konuşma fırsatından onlarca kat fazlasını elde eder. Çocuklarımız dersten kopsa bile öğretmenlerimiz bunu anında farkeder ve onları derse çeker.

Hiçbir yazılımımızda çocuklarımıza günlük veya aylık kota tanımlamıyoruz. Kanatlanıp uçmaları için adeta kanat takıyoruz 🙂 Ellerinin altındaki ekranlardan, evlerinin konforunda kullanımlarını ve ilerlemelerini ekranın diğer ucundan görüntülediğimizde yaptığımız işe inancımız katbekat artıyor. Çünkü ne kadar imkan sunulursa o kadar ilerliyorlar.

Yazılım kullanımlarının çocuğun okul süresine göre tayin edilmesi, güncellenmesi, yazılımların değiştirilmesi, 

Yazılımlarda çıkabilecek sorunlar için eğitim dönemi başında seminer-atölyelerimizde ön bilgilendirme yapılır. Bunun yanında  teknikdestek@petitemothers.com adresimizin tüm sorunları çözüme ulaştırma süresi şimdiye kadar ortalama 12 saati geçmemiştir. WhatsApp hattımız da teknik destek ihtiyacında ebeveynlerimize hızlı dönüş sağlayabilmek adına hizmet vermektedir.

Evdeki cihazların istisnai arızalanmalarında ebeveynlerimizi uygulamaların çalışacağı diğer cihazlara yönlendirme sağlıyoruz. 

Hayır 🙂 Çocuklarımız eğitime başladıkları öğretmen ile tüm süreç boyunca devam ederler. Öğretmenlerimizin ayrılma, doğum, askerlik vs gibi durumlarla çalışmaya ara vermeleri veya ayrılmayı gerektiren bir durum olmadığı sürece çocuklarımız başladıkları öğretmen ile devam ederler.

Evet, tüm yazılım kullanımı hakları eğitim dönemi bitiminde sonlandırılır. 

Evet tüm eğitim paketlerimizi kredi kartına taksitle satın alabilirsiniz.

Aldığınız paketin ay sayısınca taksit yapabilmekteyiz. Örneğin 3 aylık eğitim paketi için 3, 12 aylık eğitim paketi için 12 taksit yapabiliyoruz.

Yazılımları her öğrencimiz için yıllık olarak satın alıyoruz. Çalıştığımız kurumlar dünyada alanlarında öncü kuruluşlar olduğu için taksitli ödeme seçeneği çok yüksek volümler için geçerli olabiliyor. Bu sebeple ödemelerimizi hangi paket olursa olsun döviz artı ertelenemez vergi olarak tek seferde yapıyoruz. Bu durum paketin süresi azaldığı oranda bize dezavantaj olarak yansıyor. Biz de bunu belli oranda tutara yansıtmak durumunda kalıyoruz.

4 yaşını doldurmuş çocuklar ile 11 yaşından gün almamış çocukları kabul ediyoruz.

Hayır, çünkü yazılımlar şimdilik “conversational skill” yani “karşılıklı konuşma becerisi” geliştiremiyorlar. Bu eksiği canlı derslerimizle tamamlıyoruz.

Hayır. Canlı dersler programımızın tamamlayıcısıdırlar. Çocuklarımıza günlük konuşma dilinin ötesinde akademik müfredat kazandırmayı hedefliyoruz. Canlı dersleri yazılımların eksik kaldığı yetenekleri geliştirmek için kullanıyoruz.

Petite Mothers öğretmenleri, her gün pek çok ders yapsalar da, çocuğunuzun ilk dersi olduğunun bilinciyle her derse tutkularını katarlar. Çocuğunuzun ilk dakikadan itibaren dikkatini çekmeyi başarırlar, kilometrecelerde uzakta bile olsalar sevgi ve sıcaklıklarını evinizden hissedersiniz. İşlerini son derece profesyonel yaparlar, öyleki  pek çok ebeveynimiz onları gözlemledikten sonra kendilerinde İngilizce öğretmeni olma isteği uyandığını ifade ederler 🙂

Öğretmenlerimizin İngiliz, Amerika veya Avustralya farketmeksizin Native aksan ile veya -Native relevant- aksan ile  konuşmaları önceliklerimizden biri. Bunun yanında sanal sınıf materyallarına hakimiyet ve pratiklik, müfredat hazırlayabilme veya hazır müfradatı öğrenciye göre kişiselleştirebilme yetkinliği, üretkenlik, pozitif enerji ve çocuklara pedagojik yaklaşım diğer kriterlerimiz arasında oluyor.

Öğretmenlerimiz ilk derste “placement” seviye belirleme etkinliği yaparlar. Bundan sonra çocuğun yaş ve seviyesine göre kolaydan zora, basitten karmaşığa giden konulu içeriklerde hem kelime hem kalıp öğrenirler.

İlk derslerde çocukların üzerinde gözlemlenebilen veya gizli gerginlik olması oldukça normaldir. Çocuğunuz bu yeni durum alışana kadar yanında durmanız iyi olacaktır.

Sonraki derslerde çocuğunuzun sizden çeviri veya yardım beklememesi, tüm dikkatini öğretmenine vermesi için lütfen yanında durmayın. Fakat kendisini güvende hissetmesi için seslenirse onu işitebileceğiniz yakın bir mesafede durmanızın faydası olur.

Öğretmenlerimiz canlı derslere slaytlar ve pek çok materyal ile katılırlar. Lütfen çocuğunuzun içeriği yüksek bir kalitede deneyimleyebilmesi adına en az 10” büyüklüğündeki ekrana sahip bir cihaz ile derse katılın.

Bazı yazılımlarımızda çocuğumuz için günlük atamalar görüyor. Ekranda yapıyor ve bitiyor. Buna “ödev” demek de mümkün; dememekte. Ama çocuklarımız ekrandan interaktif olarak yaptıkları bu 3-5 dakika süren etkinlikleri severek yapıyorlar. Bazı yazılımlar için süre, bazısı için ünite bitirmelerini bekliyoruz. Ekranın hiçbir yerinde “ödev” kelimesi geçmiyor. Biz, çocuklardaki olumsuz etkisi ve baskı hissinden dolayı “ödev” demiyoruz. Ebeveynlerimizi de bu şekilde yönlendiriyoruz.

İngilizce öğretmenlerimiz her öğrenci için işledikleri konuların aylık raporunu ebeveynlerimize e-mail yoluyla iletirler.

İçeriklerimiz Cambridge YLE’de “starters, movers, flyers” düzeylerine karşılık gelen, Avrupa CEFR Standartlarında ise A1-A2’ye denk gelen içeriklere paralel gider.

Çocuğunuz hangi seviyede olursa olsun, ilk derse öğretmeni tarafından “placement”, seviye belirlemesi yapılır. Sonraki derslerde seviyesine uygun içeriklerle akademik müfredat kazandırılır.

İlk kez eğitim gören öğrencilerimizde Cambridge YLE’de “starters, movers, flyers” içeriklerini kapsayacak şekilde müfredat sunuyoruz. Bu süreç öğrencinin uygulamalar ile maruziyeti, dile olan yeteneği, ailede ilave maruziyetler olması veya toplum diline göre değişmekle birlikte 2-3 yıl sürebilir.

Bu aşamayı tamamlayan veya bize kaydolduğunda bu seviyede olan öğrencilerimize  “Content and Language Integrated Learning” (CLIL)yani 

“İçerik Temelli Öğretim Modeli” uyguluyoruz. Yani fen bilgisi, hayat bilgisi, matematik, gibi dersleri, hatta satranç gibi hobileri  İngilizce ders içeriğimiz haline getiriyoruz. Burada dil “amaç” olmaktan çıkıp “araç” haline geliyor ve onlara inanılması zor büyüklükte bir dünyanın kapılarını açıyor. Bu eğitimin lise hayatı boyunca sürmesi halinde bireyler tümüyle İngilizce eğitim verilen yurtiçi/yurtdışı üniversitelerde zorlanmaksızın eğitim görebiliyor veya tümüyle İngilizce konuşulan mesleklerde kolaylıkla çalışabiliyorlar. Özetle dil, onların ayrılmaz bir parçası haline geliyor. Petite Mothers’ın tüm öğrencileri ile ilgili hedefi budur. 

2-3 yaşındaki çocukların dikkat süreleri oldukça azdır (yaklaşık 4-8 dakika). Biz kendimizi daha çok satış yapmaya çalışan bir şirket olarak değil, ailelere rehberlik eden bir eğitim kurumu olarak konumlandırıyoruz. Bu sebeple 2-3 yaş çocuklarınız için siz ebeveynlerimize önerimiz evdeki bireylerden birinin onunla  yabancı dil konuşması, veya buna alternatif olarak yabancı dil ile konuşan bakıcı&oyun ablası, İngilizce oyun&etkinlik grupları gibi sosyal etkinlikler ile; bunların yanı sıra şarkı ve oyun odaklı programlarla süreci başlatmanız, 4 yaşından itibaren de bize katılmanızdır. 

Eğitim koçlarımız yazılım kullanımlarının çocuğun okul süresine göre tayin edilmesi, güncellenmesi, yazılımların değiştirilmesi, ailenin takıldığı, tıkandığı noktalarda alternatif çözümler sunulması gibi konularda ebeveynlere mentorlük verirler.

Canlı ders veya eğitim koçluğu görüşmeleri için sitemizdeki randevu linkinden size uygun gün ve saatte randevunuzu oluşturursunuz.

Şirket yazışma adresimiz ve yönetim ekibimizin zaman zaman kullandığı ofisimiz mevcut. Fakat ekip arkadaşlarımız tüm Türkiye’ye dağılmış haldeler.  Tamamen online platformlar üzerinden hizmet verdiğimiz için yurtdışından da bize eşlik eden öğrencilerimiz ve ekip arkadaşlarımız mevcut. Daha şimdiden uluslararası ve duvarsız bir kurumuz 🙂

Elbette. 

Sürekli genişleyen bir eğitim kadrosuna sahibiz. Petite Mothers ailesine katılan her yeni grupla birlikte yeni öğretmenlerimiz, eğitim koçlarımız ve süreci asiste eden çalışanlarımız kadromuza dahil oluyor.

Canlı dersler için İngilizce öğretmeninize, teknik destek için teknikdestek@petitemothers.com adresine, eğitim birimi ile ilgili tüm görüş, düşünce ve önerileriniz için egitim@petitemothers.com adresine mail atabilirsiniz. Ekibimiz sizlere mümkün olan en kısa sürede dönüş sağlayacaktır.

Evet eğitim dönemi başında, ortasında ve sonunda bilgilendirme ve güncel kararları paylaşma toplantılarımız olur. Ebeveynlerimizin vakitlerinin kıymetli olduğunun bilinciyle günlük&haftalık duyurularımızı Telegram grubumuz üzerinden yapıyoruz.

Resmi günlerde yazılımlar için kapatma söz konusu olmaz. Canlı dersler ise esnek saatle çalışan öğretmenlerimizin insiyatifindedir. Dolayısıyla çalışmayı tercih ettiklerinde takvimlerini açarlar, ebeveynlerimiz de randevu alabilirler.  Öğretmenlerimiz her hafta her öğrenciye yetecek kadar randevu açarlar.

Eğer tümüyle online çalışan bir ekibe ayak uydurabilecek kadar teknoloji kullanımına hakimseniz,

Üniversitelerin eğitim, öğretmenlik, rehberlik, çocuk gelişimi, iletişim gibi bölümlerinden herhangi birinden 4 yıllık fakülte diplomasına sahipseniz,

Türkçe yazım ve konuşma diline hakimseniz,

Esnek saatli çalışmanın disiplinini kurabileceğinize güveniyorsanız, 

Yarım-zamanlı olarak uzaktan çalışmak sizde güzel hisler çağrıştıyorsa ??@petitemothers.com adresine yazabilirsiniz. Başvurunuza cv ve referans eklemeniz, alan tecrübeniz gibi faktörler değerlendirilir, size dönüş sağlanır.

Her yazılımın farklı sistem gereksinimi var. Fakat her yazılımın çalışmasını sağlayabilecek 2 farklı seçenek söz konusu:

1- Sadece IOS işletim sistemli tablet ile tüm uygulamalarımız çalışır;

 

iPad Apple 

(Yeni cihaz alacaksanız Apple Education sayfasından indirimli alabilmektesiniz; fakat elinize ulaşma süresinin 3 haftayı bulabileceğinizi hatırlatmak isteriz.) 

 • iOS 11 veya üzeri işletim sistemli
 • Minimum 32 GB bellek (64 GB önerilir)

 

2- Masaüstü bilgisayar& Laptop ve Android tablet kombinasyonu;

 1. Şu özelliklere sahip masaüstü bilgisayar veya notebooklar;

Mac İşletim Sistemli Cihazlar 

 • macOS 10.15 ya da daha yüksek bir sürüm ve aşağıdaki tarayıcılardan biri;
 • Chrome 73 ve üstü

Safari 13.1 ve üstü

 Edge 81 ve üstü

Firefox 72 ve üstü

 

Masaüstü Bilgisayarlar

 • Windows 10 ve üstü sürümler ve aşağıdaki tarayıcılar;
 • Chrome 73 ve üstü sürümler

 Edge 81 ve üstü sürümler

 Firefox 72 ve üstü sürümler

Chromebook (dokunmatik ekranlı)

 • Chrome OS
 1. İlave olarak şu özelliklere sahip cihazlardan bir tane.

Android 

 • Android 7.1.1 veya üstü
 • Samsung Galaxy Tab A (2017, 2019), Tab S4, Tab S5e, Tab E veya üstü
 • Varsayılan tarayıcı olarak Chrome seçilmesi önerilir.

Chrome 73 ve üstü

 Edge 81 ve üstü

 Firefox 72 ve üstü

 Safari 13.1 ove üstü

Safari (iPadOS için) 13.1 ve üstü

Tüm Tarayıcılar

 • Mikrofonlu Kulaklık (Tavsiye edilen)
 • 1024×768 ekran çözünürlüğü (Tavsiye edilen)
 • 6 GB RAM (Tavsiye edilen), 2 GB (minimum)
 • Javascript aktive edilmiş olmalı

Sorun yaşamayacağınız bağlantı standardı için şunları söyleyebiliriz:

 • Initial Download: 35 MB
 • Kesintisiz internet bağlantısı 

Aynı anda yazılımı kullanan 1 kişi internet hattının 5 dakika içinde ortalama 12MB bant genişliğine ihtiyaç duymaktadır.

Bazı yazılımlarımız cihazın hafızasında yer varsa yükleme yaparak off-line (çevrimdışı) kullanılabilse de, tüm yazılımlarımız internet ile çalışırlar.

Yazılımlarda çıkabilecek sorunlar için eğitim dönemi başında seminer-atölyelerimizde ön bilgilendirme yapılır. Bunun yanında  teknikdestek@petitemothers.com adresimizin tüm sorunları çözüme ulaştırma süresi şimdiye kadar ortalama 12 saati geçmemiştir. WhatsApp hattımız da teknik destek ihtiyacında ebeveynlerimize hızlı dönüş sağlayabilmek adına hizmet vermektedir.

Evdeki cihazların istisnai arızalanmalarında ebeveynlerimizi uygulamaların çalışacağı diğer cihazlara yönlendirme sağlıyoruz.

Öğretmenlerimiz, danışmanlarımız ve arka planda organizasyonu sağlamak adına çalışan ekip arkadaşlarımız ebeveynlerimize hakettikleri kaliteli hizmeti verebilmek adına büyük fedakarlıklarda bulunuyorlar. İşlerine ne kadar adanmış kimlikleri olursa olsun emeklerinin karşılığını ödemeyi önemsiyoruz. Örneğin benzer kuruluşlar gibi derse geciken öğrenci için ders saati ücretlerinden kesinti yapmıyoruz. Bilakis öğrenci derse geç gelse de, gelmese de, onun kıymetli vakti geri gelmeyecek şekilde gittiği için hiçbir kesinti yapmıyoruz. Fiyatlarımızı aşağı çekmeye çalışırken insana, zamana, emeğe verdiğimiz değerden ödün vermiyoruz.

Bunun yanında kullandığımız yazılımlarımıza döviz bazında kişi başı ve süreli lisans ücretleri ödemekteyiz. 

Son olarak bir eğitim ve danışmanlık şirketi olarak tüm satışlarımızı faturalı olarak yapar ve vergilerimizi öderiz.

Eğitim paketlerimizin fiyatlarını bu üç kalem büyük oranda şekillendirir. Bununla birlikte eğitim verdiğimiz her çocuğun eğitim ihtiyacını ilave destek olmaksızın veya ebeveynlerimizden ek harcama talebinde bulunmaksızın tek başımıza üstlenmeye ihtimam gösteririz. Ebeveynlerimizin şimdi olduğu gibi  ödedikleri tutarın karşılığını fazlasıyla aldıklarını anketlerimizde bizlere açık yüreklilikle ifade etmeleri ekibimizin uzun vadeli hedefi ve motivasyonudur 🙂

Evet tüm eğitim paketlerimizi kredi kartına taksitle satın alabilirsiniz.

Aldığınız paketin ay sayısınca taksit yapabilmekteyiz. Örneğin 3 aylık eğitim paketi için 3, 12 aylık eğitim paketi için 12 taksit yapabiliyoruz.

Yazılımları her öğrencimiz için yıllık olarak satın alıyoruz. Çalıştığımız kurumlar dünyada alanlarında öncü kuruluşlar olduğu için taksitli ödeme seçeneği çok yüksek volümler için geçerli olabiliyor. Bu sebeple ödemelerimizi hangi paket olursa olsun döviz artı ertelenemez vergi olarak tek seferde yapıyoruz. Bu durum paketin süresi azaldığı oranda bize dezavantaj olarak yansıyor. Biz de bunu belli oranda tutara yansıtmak durumunda kalıyoruz.

WhatApp hattımızdan veya sitemizin iletişim kısmında yazan şirket hattımızdan bize ulaştığınızda Premium Paket için gereken ilave meblağı ödeyebileceğiniz bir link gönderilir. Bu linkten peşin veya kredi kartına taksit ile alışveriş yapabilirsiniz.

Zaman zaman açılan öntalep formlarımızı doldurarak belli yüzdelerde indirim alırsınız.

Bunun yanında “Arkadaşını da al gel” referans kampanyası ile bir sonraki eğitim paketi satın almanıza %10 indirim tanımlanır.

İndiriminizi bir sonraki ödemenizde kullanabilirsiniz. Kuponunuz bir yıl boyunca geçerlidir.

Web sitemizden bir paketi satın alma aşamasında hesabınız otomatik olarak oluşturulmaktadır. Hesap oluşturma sırasında tanımlayacağınız e-posta adresi ve parola ile daha sonra hesabınıza erişebilirsiniz.

Haftada 2 canlı ders vermekteyiz. 

CLIL(Content and language integrated learning)  kapsamında 2. canlı dersimiz İngilizce matematiktir. Dersler çocuğunuzun seviyesi doğrultusunda basitten zora ilerleyen, sıralı, akdemik müfredattır.

Çocuklarımızın geleceğini birlikte inşa etmeye ne dersiniz?

Petite Mothers Bütüncül İngilizce Danışmanlığı